System zdalnego monitorowania temperatury i wilgotności w aptakach i laboratoriach

System zdalnego monitorowania temperatury dla aptek i magazynów farmaceutycznych dostarcza szczegółowych informacji o temperaturze i wilgotności przechowywania produktów medycznych.

Główne cechy:

  1. Ograniczenie psucia się produktów aptecznych – kluczowy personel otrzymuje alerty w czasie rzeczywistym przez e-mail lub SMS, jeśli wilgotność lub temperatura lodówki są poza dozwolonym zakresem.
  2. Monitorowanie pomieszczeń z dowolnego miejsca – dostęp do zdalnego monitoringu przez internet 24/7.
  3. Zgodność z przepisami – monitorowanie temperatury lodówki lub pomieszczenia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki.
  4. Zapobieganie awariom sprzętu – wysyłanie wczesnych znaków ostrzegawczych w celu zapobiegania awariom sprzętu chłodniczego.
  5. Oszczędzanie czasu i zasobów – system zdalnego monitorowania automatycznie śledzi temperaturę i wilgotność, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego sprawdzania.

 

 

SensMax oferuje niezawodny system zdalnego monitorowania temperatury dla aptek i magazynów medycznych, dzięki któremu można skutecznie stwierdzić, czy urządzenia chłodnicze uległy awarii, przez co unikamy zepsucia produktów. Produkty farmaceutyczne bardzo często podlegają przepisom wymagającym przechowywania lub transportu wyrobów w określonej wcześniej temperaturze.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki nakłada na nie obowiązek posiadania wyposażenia do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne.

Przepisy te mówią, że w aptece zapewnia się:

  • w pomieszczeniach, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne oraz produkty lecznicze homeopatyczne, oraz w pomieszczeniach, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności;
  • w urządzeniach chłodniczych, które służą do przechowywania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowców farmaceutycznych i wyrobów medycznych, wyposażenie do monitorowania temperatury.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 11 kwietnia 2023 r. wydłużyło termin dostosowania się aptek do wymogów w zakresie monitorowania temperatury i wilgotności w określonych pomieszczeniach i urządzeniach apteki  do 36 miesięcy, czyli przepisy ten zaczną obowiązywać na koniec 2025 roku.

System zdalnego monitorowania dla aptek wysyła ostrzeżenia poprzez e-mail lub SMS do personelu, jeśli produkty farmaceutyczne narażone są na temperaturę poza zakresem zalecanym dla ich przechowywania lub transportu.

System monitorowania temperatury jest odpowiedni dla magazynów farmaceutycznych o złożonej infrastrukturze z różnorodnymi obszarami przechowywania, takimi jak magazyny, komory chłodnicze, chłodnie i zamrażarki. System monitoringu sprawdza się w szpitalach, aptekach, laboratoriach, bankach krwi i tkanek. Kompaktowa konstrukcja cyfrowych czujników temperatury pozwala na ich zastosowanie nawet w niewielkich pomieszczeniach magazynowych, takich jak mała chłodnia przejściowa, a także wewnątrz chłodni, lodówek i zamrażarek. Do pomiarów w laboratoriach dostępne są czujniki temperatury o wysokiej dokładności. Czujniki te mogą mierzyć temperaturę w zakresie -200℃…+200℃ z dokładnością ±0,1℃ i rozdzielczością ±0,01℃.

 

 

Bezprzewodowe czujniki temperatury i wilgotności dobierane są według indywidualnych potrzeb. Dostępne są wodoodporne czujniki temperatury, czujniki temperatury z sondą lub czujniki temperatury o wysokiej dokładności, których maksymalny zakres pomiaru temperatury wynosi od -200C do +200C. Czujniki bezprzewodowe odczytują parametry temperatury co 5 minut. Dane statystyczne z czujników monitorowania dostarczane do internetowego portalu raportującego za pomocą bramki danych LAN/Internet. Bramka danych posiada wewnętrzną pamięć do krótkoterminowego zapisu, aby uniknąć wycieku danych w przypadku problemów z łącznością internetową. Jedna bramka danych może odczytać statystyki z maksymalnie 250 czujników w zasięgu 150m.

 

 

 

Dane statystyczne z czujników temperatury przetwarzane są w portalu raportowania online w odstępie 5 minut. Można sprawdzić aktualne odczyty każdego czujnika temperatury, jak również dane historyczne za dowolny okres. Istnieje możliwość otrzymywania powiadomień e-mail lub SMS, jeśli temperatura lub wilgotność wyjdzie poza zdefiniowany zakres. Oprogramowanie do raportowania online obsługuje indywidualny harmonogram powiadomień dla każdego użytkownika, na przykład jeden użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia z magazynu produktów medycznych w dni robocze od 9 do 17, a inny z lodówki z bardzo wrażliwym produktem 24/7 w ciągu 5 minut, gdy któryś z parametrów znajdzie się poza zakresem. Mimo, że system zdalnego monitorowania temperatury w aptekach i laboratoriach wykonuje skomplikowane operacje, jest przyjazny dla użytkownika i łatwy w instalacji.

 

 

Urządzenia SensMax

Sprzęt zawarty w tym rozwiązaniu:

 

ul. Gen. Bora-Komorowskiego 38, 36-100 Kolbuszowa

Projekt i realizacja: BigCom